Pair of Cannon Race 4 SAE & ECE Fog Lights w/ Harness
The Cannon Race Series 4 LED (CR-4) delivers the highest performing street-legal fog light to hit the market. The CR-4 utilizes a truly unique lens that performs as well as it looks. With a super-crisp fog beam that reaches 450ft long and 300ft wide at 1 lux per pair, the CR-4 outperforms and outshines the competition both off and on the road.The CR-4 features a best-In-class Street-Legal Fog Beam that is pushed to the absolute limit of being SAE/DOT & ECE certified. Each pod is equipped with high-output 10W LEDs pumping out 2,800 Raw Lumens making the CR-4 capable of converting any night-time on-road and off-road adventure into daylight.Virtually unbreakable, the CR-4 uses a powerful polycarbonate bezel that won't crack, fade or corrode like traditional aluminum bezels. Ready for the most extreme environments the CR-4's are submersible and watertight with a IP68/69K housing that is capable of withstanding any adventure you can throw at it.
The Cannon Race Series 4 LED (CR-4) delivers the highest performing street-legal fog light to hit the market. The CR-4 utilizes a truly unique lens that performs as well as it looks. With a super-crisp fog beam that reaches 450ft long and 300ft wide at 1 lux per pair, the CR-4 outperforms and outshines the competition both off and on the road.The CR-4 features a best-In-class Street-Legal Fog Beam that is pushed to the absolute limit of being SAE/DOT & ECE certified. Each pod is equipped with high-output 10W LEDs pumping out 2,800 Raw Lumens making the CR-4 capable of converting any night-time on-road and off-road adventure into daylight.Virtually unbreakable, the CR-4 uses a powerful polycarbonate bezel that won't crack, fade or corrode like traditional aluminum bezels. Ready for the most extreme environments the CR-4's are submersible and watertight with a IP68/69K housing that is capable of withstanding any adventure you can throw at it.
- Max Performance Street Legal Fog Beam | Clear and Selective Yellow Lens Options | Compact Housing Design
- High-Output 10W LED's with 5,600 Raw Lumens Per Pair
- SAE/DOT & ECE Approved
- Clear and Selective Yellow Lens Options
- Compact Housing Design
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9956220 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 4,200 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog |
| Maximum Amperage Draw | 6.67A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 5,600 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 80W |
| GTIN | 00887009956220 |