Duralux Work Light 4 LED 60 Degree
The Vision X 4" square DURA-460 features 5 watt LED Technology, a flood beam pattern that offers you a wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The DURA-460 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 11-65V DC input. This light weighs 1.50 pounds and offers a mounting depth of 1".
The Vision X 4" square DURA-460 features 5 watt LED Technology, a flood beam pattern that offers you a wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The DURA-460 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 11-65V DC input. This light weighs 1.50 pounds and offers a mounting depth of 1".
- Durable Cast Aluminum Housing | Ultra Bright Cree LED | Universal Single Bolt Mounting | Multiple Beam Pattern Options
- Ultra Bright Cree LED
- Universal Single Bolt Mounting
- Multiple Beam Pattern Options
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9141527 |
| Amp draw | 1.67A |
| Beam Pattern | 40 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 1,480 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 11-65V DC |
| IP Rating | IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 2,112 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 20W |
| GTIN | 00887009141527 |