Flush Mount V2 With Dura-M460
The Vision X DURA-M460FLUSH Kit allows the popular DURA-M60 LED light fixture to be professionally mounted flush against a surface. All of the benefits of the DURA-M60 LED light fixture are included along with the steel flush mounting bracket. The 60 degree optics provide a wide spread flood of light that gives excellent coverage directly in front of the fixture. The DURA-M60FLUSH comes standard with an extended warranty.
The Vision X DURA-M460FLUSH Kit allows the popular DURA-M60 LED light fixture to be professionally mounted flush against a surface. All of the benefits of the DURA-M60 LED light fixture are included along with the steel flush mounting bracket. The 60 degree optics provide a wide spread flood of light that gives excellent coverage directly in front of the fixture. The DURA-M60FLUSH comes standard with an extended warranty.
- Flood Optics for Optimal Scene Lighting | Adjustable Light Angle | Fits Most 3" Flush Mount Compatible Aftermarket Bumpers | Minimal Amperage Draw
- Adjustable Light Angle
- Fits Most 3" Flush Mount Compatible Aftermarket Bumpers
- Minimal Amperage Draw
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9930671 |
| Amp draw | 1A |
| Beam Pattern | 60 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 1,400 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 2,000 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 12W |
| GTIN | 00887009930671 |