11.97" Shocker LED Bar Dual Mode White Light Vector And Amber Photon Light Pipe Including Harness
The Vision X Shocker Dual Action LED Light Bar uses VRT (Vector Reflector Technology) to shine long distance with a wide driving beam, while the lower Amber PLC (Photon Light Core Technology) penetrates the dusty/foggy night by reducing shadows and white-out. The proper Amber lighting color and wide-elliptical shaped beam reduces eye strain. Patent Pending All Shocker LED Light Bars are backed by our lifetime warranty.
The Vision X Shocker Dual Action LED Light Bar uses VRT (Vector Reflector Technology) to shine long distance with a wide driving beam, while the lower Amber PLC (Photon Light Core Technology) penetrates the dusty/foggy night by reducing shadows and white-out. The proper Amber lighting color and wide-elliptical shaped beam reduces eye strain. Patent Pending All Shocker LED Light Bars are backed by our lifetime warranty.
- Dual Function Lighting Technology
- Wide Spread Amber Elliptical Beam for Dust and Debris
- Long Distance Vector Reflector Technology
- Race Inspired Side Wing Mounts
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9929705 |
| Amp draw | 9A |
| Beam Pattern | Combo |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 5,506 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light Bar, Wiring Harness, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 7,686 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 108W |
| GTIN | 00887009929705 |