Vision Work Light Series Oval Eight 5-Watt LEDs 40 Degree Flood Pattern With Duetsch Connector
The VL-Series LED Light Duty offers outstanding light output in a functional design which can be easily adjusted with the single bolt bracket. High quality construction and components enable VL-Series LED Light Duty to withstand vibration up to 15.6 Grms. Built-in reverse polarity protection helps prevent accidental damage caused by incorrect installation. VL-Series LED Light Duty work lighting is a high value, versatile range designed for many light duty commercial applications.
The VL-Series LED Light Duty offers outstanding light output in a functional design which can be easily adjusted with the single bolt bracket. High quality construction and components enable VL-Series LED Light Duty to withstand vibration up to 15.6 Grms. Built-in reverse polarity protection helps prevent accidental damage caused by incorrect installation. VL-Series LED Light Duty work lighting is a high value, versatile range designed for many light duty commercial applications.
- Ultra Bright Cree LED
- CISPR 25 Class 3 Rated
- Universal Single Bolt Mounting
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9911335 |
| Amp draw | 3.33A |
| Beam Pattern | 40 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Effective Lumens | 2,957 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP67/IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 4,224 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty Time | 1 |
| Watts | 40W |
| GTIN | 00887009911335 |