Scene Work Light 9W 9-33V White
Featuring the highest level of RFI and ingress protection the Vision X LED Scene Lights are guaranteed not to suffer water or dust ingress or interfere with radios and electrical equipment. Providing a broad beam pattern with fantastic, 5700 deg K color output making these lights seamless to work under.The light is also designed so that when surface mounted it provides the optimum angle for lighting an area (40 degrees). The die cast housing combined with the hard coated polycarbonate lens ensure these scene lights will not fail even in the harshest conditions.
Featuring the highest level of RFI and ingress protection the Vision X LED Scene Lights are guaranteed not to suffer water or dust ingress or interfere with radios and electrical equipment. Providing a broad beam pattern with fantastic, 5700 deg K color output making these lights seamless to work under.The light is also designed so that when surface mounted it provides the optimum angle for lighting an area (40 degrees). The die cast housing combined with the hard coated polycarbonate lens ensure these scene lights will not fail even in the harshest conditions.
- Wide Flood Beam | Rugged Aluminum Housing | Angled Reflectors | Polycarbonate Lens | High Output LEDs
- Rugged Aluminum Housing
- End Cap Covers
- Angled Reflectors
- Polycarbonate Lens
- High Output LEDs
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9954806 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | TW |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | White |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Flood |
| Maximum Amperage Draw | .75A |
| Raw Lumens | 1,350 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 9W |
| GTIN | 00887009954806 |