07-17 Jeep Jk Headlights - Pair of 7" Round VX LED Headlight w/ Low-High-Halo Including Anti-Flicker Adapter
The Vision X 7 round XIL-7RDKITJK is DOT approaved headlight replacement, it has three different beam options high, low, halo. The XIL-7RDKITJK comes standard with an extended warranty, and multi-volt 12V DC input. This light weighs 2.2 pounds and comes in chrome and black chrome.
The Vision X 7 round XIL-7RDKITJK is DOT approaved headlight replacement, it has three different beam options high, low, halo. The XIL-7RDKITJK comes standard with an extended warranty, and multi-volt 12V DC input. This light weighs 2.2 pounds and comes in chrome and black chrome.
- Independent Daytime Running Halo (optional function)
- Dual All In One High and Low Beam Functions
- Daytime Running Halo
- Multiple LEDs Fill In Roadway
- DOT Approved Headlight Fixture
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9892733 |
| Amp draw | 7A |
| Beam Pattern | Halo, Low, High |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 5,894 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Chrome |
| Includes | (2) LED Headlights |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 8,420 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 84W |
| GTIN | 00887009892733 |