4" Round Utility Market Xtreme Black 7 5W LED'S 40 Wide
The Vision X 4" round XIL-UMX4040 features Prime Drive Technology, flood beam pattern that offers you a wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The XIL-UMX4040 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 2.3 pounds and offers a mounting depth of 1". Coming with our new 5watt LED s this light has an extraordinary light output.
The Vision X 4" round XIL-UMX4040 features Prime Drive Technology, flood beam pattern that offers you a wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The XIL-UMX4040 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 2.3 pounds and offers a mounting depth of 1". Coming with our new 5watt LED s this light has an extraordinary light output.
- Convection Vertical Heat Sink Design
- Reduced Energy Consumption
- Die Cast Aluminum Housing
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9118215 |
| Amp draw | 2.97A |
| Beam Pattern | 40 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 2,202 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 11-65V DC |
| IP Rating | IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 3,451 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 35W |
| GTIN | 00887009118215 |