12" XPL SAE J-583 Auxiliary Fog Light Bar 6 LED Selective Yellow Including End Mount And Harness
Take to the streets with the new Vision X SAE Street Legal Light Bar Series lights. Our redesigned XPL internals now feature our patented photon core technology that produces an ultra-wide fog beam with a sharp cut-off to not blind oncoming traffic, making it prime and legal for on-road use. Available with our new selective yellow style lens, the XPL SAE light bar was built to tackle any weather conditions. Each XPL Light Bar includes side wing mounts and our newly designed fully adjustable mounting feet.
Take to the streets with the new Vision X SAE Street Legal Light Bar Series lights. Our redesigned XPL internals now feature our patented photon core technology that produces an ultra-wide fog beam with a sharp cut-off to not blind oncoming traffic, making it prime and legal for on-road use. Available with our new selective yellow style lens, the XPL SAE light bar was built to tackle any weather conditions. Each XPL Light Bar includes side wing mounts and our newly designed fully adjustable mounting feet.
- Photon Light Core | Selective Yellow Lens Option | Dual Mounting Standard | SAE Street Legal
- Ultra-Wide Elliptical Flood Beam Pattern
- Clear and Selective Yellow Lens Options
- Multiple Mounting Options
- Plug and Play Harness Included
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9952321 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP67/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | SAE Fog |
| Maximum Amperage Draw | 2.83A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +80 Celsius |
| Raw Lumens | 4,860 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 34W |
| GTIN | 00887009952321 |