51" XPR Halo 10W Light Bar 27 LED Tilted Optics For Mixed Beam
The Vision X 51" XPR-H27M features a backlit halo, Prime Drive Technology, a Custom beam pattern that offers you great distance with spread to the beam, and black aluminum housing. The XPR-H27M comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 18.96 pounds and offers multiple mounting options. Coming with Prime Drive for enhanced reliability and output and our new 10watt LED s this light has an extraordinary light output.
The Vision X 51" XPR-H27M features a backlit halo, Prime Drive Technology, a Custom beam pattern that offers you great distance with spread to the beam, and black aluminum housing. The XPR-H27M comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 18.96 pounds and offers multiple mounting options. Coming with Prime Drive for enhanced reliability and output and our new 10watt LED s this light has an extraordinary light output.
- Titlted End Reflectors for added Peripheral Lighting
- IRIS Reflector Technology With 10 Watt CREE LEDs That Produces a Long Distance Spot Beam
- Daytime Running Backlit Halo
- Dual Mounting Standard Includes Adjustable Mounting Feet and End Cap Wing Mounts
- Plug And Play Harness Included
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Alternative Part Number | 9912134 |
| Amp draw | 22.5A |
| Beam Pattern | Mixed |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 20,393 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light Bar, Wiring Harness, Mounting Hardware |
| INPUT VOLTAGE | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 29,133 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 270W |
| GTIN | 00887009912134 |