WARN ZEON XP 12-S ultimate performance recovery winch. Dual controls and remote activated clutch provide freedom to winch however and wherever needed. Dynamic lighting and real-time feedback increase awareness of whats
The ZEON XP 12-S offers redefined levels of ultimate performance in a 12,000 lb. capacity. This is the winch full-size truck and built 4x4 owners need for when there's no room for uncertainty. It's the most reliable, durable, and easiest-to-use winch on the market. With useful, versatile, and powerful features, ZEON XP is Warn's top-of-the-line winch. Plus, it's designed, engineered, and assembled in the USA.
The ZEON XP 12-S offers redefined levels of ultimate performance in a 12,000 lb. capacity. This is the winch full-size truck and built 4x4 owners need for when there's no room for uncertainty. It's the most reliable, durable, and easiest-to-use winch on the market. With useful, versatile, and powerful features, ZEON XP is Warn's top-of-the-line winch. Plus, it's designed, engineered, and assembled in the USA.
- All-new controls give real-time, live feedback on winch motor temperature, load, and vehicle battery condition, allowing you to be more aware of what's happening with your winch and the vehicle recovery
- Dual controls; handheld corded remote plus built-in HUB Wireless Control give you the freedom to control the winch however and wherever you want
- Remote activated clutch with manual backup, makes the winch easier and faster to use
- Dynamic lighting: drum and accent lights change color based on winch status
- Includes 80' of lightweight, easy-to-handle 3/8" Spydura Pro synthetic rope with a large-radius black forged-aluminum hawse fairlead
- Ultra-reliable waterproof construction, IP68 submersion and IP69K spray rated
- Designed, engineered, and assembled in the USA
- Industry-leading warranty: Limited lifetime mechanical, seven year electrical all backed by a global service network.
Information:
Ideal for vehicles with GVWR of up to 8000 lbs (3600kg)| Attributes | |
| Brake Activation | Automatic, Automatic, Automatic |
| Brake Type | Cone, Cone, Cone |
| Cable Diameter | 3/8, 3/8, 3/8 |
| Cable Length | 80, 80, 80 |
| Cable Material | Synthetic Rope, Synthetic Rope, Synthetic Rope |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| D Shackle Included | No, No, No |
| Fairlead Type | Hawse, Hawse, Hawse |
| Free Spooling | Yes, Yes, Yes |
| Gear Ratio | 176:1, 176:1, 176:1 |
| Gearing | 3-Stage Planetary, 3-Stage Planetary, 3-Stage Planetary |
| Hand Saver | No, No, No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8425310100 |
| Hazardous Material Code | N |
| Length | 23.9, 23.9, 23.9 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Height | 10.5, 10.5, 10.5 |
| Maximum Width | 7.1, 7.1, 7.1 |
| Motor Type | Series Wound, Series Wound, Series Wound |
| Motor Voltage | 12V, 12V, 12V |
| Mount Type | Fixed Mount |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.5, 4.5, 4.5 |
| Mounting Bolt Pattern Width | 10, 10, 10 |
| Mounting Hole Quantity | 4, 4, 4 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Plow Mode | Yes |
| Power Out | Yes, Yes, Yes |
| Rated Line Pull | 12000, 12000, 12000 |
| Remote Included | Yes, Yes, Yes |
| Remote Type | Wireless, Wire, Wire, Wireless |
| Requires Mount | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Type | Contactor, Contactor, Contactor |
| Tree Saver | No, No, No |
| Type | Electric, Electric, Electric |
| Voltage | 12V, 12V, 12V |
| Winch Rating | Electric, Electric, Electric |
| With Light Mounts | 12000lbs |
| GTIN | 00012748116721 |